Facebook pixel

PAM innostui Cuckoon tiimihaasteesta: 80 % käyttäjistä keräsi pisteitä yhteiseen tavoitteeseen

Tiimin kanssa liikkuminen voi olla hauskempaa kuin yksin. Näin kävi Palvelualojen ammattiliitto PAMin Cuckoo-tiimihaasteessa, joka toi Cuckoon näkyväksi osaksi työyhteisön arkea ja osoitti, miten suuri merkitys yhteisöllisyydellä voi olla työhyvinvoinnin rutiinien rakentamisessa.

Kun PAMissa lähdettiin mukaan Cuckoon tiimihaasteeseen, tavoitteena oli aktivoida henkilöstöä tauottamaan työpäivää aiempaa säännöllisemmin. Lopputulos yllätti positiivisesti: haasteen aikana aktiivisten käyttäjien määrä kasvoi 361 %, taukojen ja kirjattujen aktiviteettien määrä nousi yli 1000 % ja lähes 200 käyttäjää keräsi pisteitä omalle tiimilleen.

“Tämä räjäytti pankin nyt tässä kohtaa”, kuvaa PAMin henkilöstön kehittäjä Outi Keto-Tokoi haasteen onnistumista.

Tiimihaaste teki tauottamisesta yhteisen asian

PAMissa työhyvinvointi ja työpäivän tauottaminen olivat olleet esillä jo ennen tiimihaastetta. Työn tauottaminen oli kuitenkin yksilöllistä, eikä laajempaa yhteistä rutiinia Cuckoon käyttöön ollut vielä täysin syntynyt.

Tiimihaaste tarjosi PAMille uuden tavan tehdä tauottamisesta näkyvämpää ja yhteisempää. Aiemmin tauko saattoi olla jokaisen oma päätös ja oma rutiini, mutta haasteessa siitä tuli tiimin yhteinen tavoite. Tämä sopi PAMin työyhteisöön erityisen hyvin. Organisaatiossa on vahva yhdessä tekemisen kulttuuri, ja ryhmämuotoiset kisailut ovat aiemminkin saaneet ihmiset innostumaan.

“Meillä on muutenkin tekemisen meininki, ja tällainen tiimikisailu tuntui heti siltä, että se voisi meidän väkeen upota. Ja niinhän siinä kävi”, Keto-Tokoi kertoo.

Cuckoo-haasteen onnistumisesta kertoo, että haasteesta puhuttiin niin Teamsissa, palavereissa kuin työpäivän lomassa. Tiimeissä muistuteltiin toisia pisteiden keräämisestä, pidettiin yhteisiä taukoja ja rakennettiin hyväntahtoista kilpailua. Myös käyttäjiltä saatiin palautetta, että “haaste lisäsi myös yksikön yhteistä tekemistä ja toinen toisensa tsemppaamista”. Juuri tämä onkin tiimihaasteen ydin: hyvinvointi muuttuu yksittäisestä valinnasta yhteiseksi toimintatavaksi.

Yksi onnistumisen avaimista oli se, että palkinto kohdistui tiimin yhteiseen hyvään. Kyse ei ollut siitä, kuka yksilönä suorittaa eniten, vaan siitä, miten oma tiimi onnistuu yhdessä. Palvelualojen työttömyyskassan palvelupäällikkö Linda Tolvanen kuvaa, että vaikka palkinto motivoi käyttäjiä, vielä tärkeämpää oli palkinnon yhteisöllinen muoto.

“Ei ollut kyse siitä, että joku yksilö saa palkinnon. Pisteitä kerättiin yhteiseen hyvään, ja se toimi,” Tolvanen muistuttaa.

Esihenkilöiden ja johdon esimerkki vahvisti osallistumista

Haasteen onnistumisessa tärkeässä roolissa olivat esihenkilöt. PAMissa esihenkilöt eivät vain viestineet haasteesta, vaan olivat itse mukana tiimeissä ja näyttivät omalla osallistumisellaan, että taukojen pitäminen kuuluu työpäivään. Tolvanen ja Keto-Tokoi kertovat, että esihenkilöiden mukanaolo teki haasteesta luontevan osan arkea. Palavereissa oli helppo ehdottaa yhteistä Cuckoo-taukoa ja kerätä samalla pisteitä tiimille.

Ennen tiimihaasteen aloitusta PAMin esihenkilöt osallistuivat Cuckoon järjestämään koulutukseen, jossa varmistettiin, että esihenkilöiden tietoisuus työn tauottamisen merkityksestä on ajan tasalla. Koulutuksessa käsiteltiin esimerkiksi tauottamisen vaikutusta aivojen kognitiivisen kuorman käsittelyyn. Koulutuksen jälkeen esihenkilöillä oli hyvät lähtökohdat erinomaisen esimerkin näyttämiseen tiimeille.

Johdon ja esihenkilöiden mukanaolo on ratkaisevaa, jos tauottamisesta halutaan rakentaa kulttuuria eikä vain kampanjaa. Kun esihenkilö osallistuu itse, viesti muuttuu heti. Taukojen pitäminen ei ole enää jotain, mikä tehdään työn ohella erikseen, vaan hyväksytty osa työpäivää.

Aivotyössä tauottaminen on osa työkyvystä huolehtimista

PAMin työ on monelta osin vaativaa asiantuntija- ja aivotyötä. Hakemusten käsittely, päätöksenteko ja jatkuva ajattelutyö kuormittavat työpäivän aikana.

Tauottaminen ei siksi ole vain mukava lisä, vaan käytännön keino tukea jaksamista ja palautumista. Haaste toi tauottamista lähemmäs arkea ja teki näkyväksi sen, että työnantaja kannustaa lyhyisiin palauttaviin hetkiin työpäivän aikana. Tauon ei tarvitse olla vain lounas- tai kahvitauko, vaan se voi olla myös lyhyt mikrotauko kesken intensiivisen työrupeaman.

“Tämä on madaltanut kynnystä siihen, ettei tauon tarvitse olla sen suurempaa kuin että ottaa pienen Cuckoo-tauon välillä,” Tolvanen kertoo.

PAMin vinkki muille organisaatioille: älkää enää miettikö, vaan tarttukaa toimeen

Kun PAMilta kysyttiin, mitä he sanoisivat toiselle organisaatiolle, joka harkitsee Cuckoon tiimihaastetta, vastaus oli selkeä.

“Älkää enää miettikö, vaan tarttukaa toimeen. Tässä ei ole mitään hävittävää, pelkästään voitettavaa”, Keto-Tokoi kiteyttää.

PAMin kokemus osoittaa, että kun tauottamisesta tehdään yhteinen tavoite, sen vaikutus voi olla paljon suurempi kuin yksittäisellä muistutuksella tai kampanjalla. Parhaimmillaan haaste ei vain lisää taukoja hetkellisesti, vaan auttaa työyhteisöä huomaamaan, että työhyvinvointia rakennetaan pienillä teoilla pitkin työpäivää.

Näe, miten Cuckoo rakentaa palautumisen osaksi työpäivää