Cuckoo
Takaisin aineistoihin

Asiakastarina

Siilinjärven kunnassa päiväkodit käyttävät Cuckoota

13.01.2023 (Päivitetty: 11.04.2023)

Siilinjärven kunnassa kolme päiväkotia aloitti vuoden 2022 syksyllä käyttämään Cuckoota. Tässä artikkelissa avaamme hieman, miten Cuckoo tukee työhyvinvointia varhaiskasvatuksen yhteydessä.

Haastattelimme päiväkodin johtaja Päivi Huuskoa sekä varhaiskasvatuksen opettajaa ja superkäyttäjää Sari Aatelaa. Siilinjärvellä päädyttiin Cuckoon käyttäjiksi toisen kunnan suosituksesta.

Innostusta Cuckoon käyttöön löytyi varsinkin taukojen lyhykäisyyden ja helppouden vuoksi. Se, ettei päivän aikana taukoilu vie paljon aikaa, on suuri plussa. Myös sovelluksen ulkoasu ja kilpailullinen puoli olivat suuria syitä siihen, miksi Siilinjärven kunnassa alettiin pilotoida Cuckoota.

Parasta Cuckoossa on, että lyhyet tauot ovat innostaneet monen työntekijän liikkumaan myös vapaa-ajalla.

Päivi Huusko, päiväkodin johtaja

Sarin mielestä taas parasta on, että taukoilu oikeasti auttaa. Niskan ja hartiaseudun ongelmista on päivittäisillä Cuckoo-treeneillä päästy yli.

Pystyykö Cuckoota käyttämään myös lasten kanssa?

Cuckoossa on monia ominaisuuksia, joita voi käyttää täydellisesti lasten kanssa. Sari nostaa muun muassa ystäväjumpan yhtenä näistä esiin. Lapset nauttivat parin kanssa tehtävistä harjoituksista. Lapsia auttaa myös se, etteivät tauot ole liian pitkiä, jolloin mukaan on helppo lähteä eikä keskittyminen herpaannu.

Päivi mainitsee myös, että jotkut ryhmät ovat pitäneet ennen jumppatuokion alkamista esimerkiksi lemmikkijumpan pehmolelun kanssa alkulämmittelynä. Videot tekevät liikkumisesta mieluisampaa.

Taukoja suunnitellessa on hyvä käyttää luovuutta ja mielikuvitusta, Sari muistuttaa. Välillä on hyvä harjoitella liikkeitä useampaan otteeseen, jotta ne sujuvat hyvin. Tämän lisäksi Cuckoon monimuotoinen sisältö auttaa lapsia tottumaan erilaisuuteen, jonka haastateltavat näkevät erittäin positiivisena lisänä.

Pöljän päiväkoti Siilinjärveltä ja Keskustan päiväkoti Kouvolasta palkittiin Vuoden Liikkuva varhaiskasvatus -yksikköinä 2022. Lasten liikunnallisuuden salaisuudeksi Päivi paljastaa, että heillä liikunta on osa jokaista arkipäivää: kaikissa tiloissa saa ja pitää liikkua, turhat kiellot ja säännöt on poistettu kokonaan ja aikuisten asenne on ratkaisevassa roolissa.

Sari nostaa tärkeäksi pointiksi myös sen, että liikunnallisuutta ei pitäisi tuputtaa väkisin lapsille, vaan se pitäisi istuttaa osaksi rutiineja. Kun lapsi oppii nuorena liikunnallisuuteen, se jatkuu aikuisikään asti. Cuckoo myös tasa-arvoistaa liikunnan lapsille: kaikilla ei ole kotona samoja mahdollisuuksia ja motivaatiota liikkua, mutta päiväkodissa liikunta tapahtuu helposti ja kaikki saavat samat ideat ja mahdollisuudet.

Mitä hyötyä siitä on, että koko päiväkodin väki liikkuu päivän aikana?

Innosta hehkuen Päivi ja Sari kertovat, miten päivän aikana liikkuminen tukee työntekijöiden sekä lasten palautumista. Jos ei itsestään pidä huolta, ei fyysistä päiväkotityötä lasten kanssa jaksa tehdä eikä pitää muista huolta. Päivi painottaa myös lyhyiden mikrotaukojen tärkeyttä ja sitä, kuinka paljon nekin vaikuttavat yleiseen jaksamiseen työpäivän aikana ja sen ympärillä.

Onko Cuckoon tavoitteisiin päästy?

Päivi sanoo, että Cuckoo vastaa erittäin hyvin toiveisiin henkilöstön hyvinvoinnin tukemisesta. Juuri taukoliikunnan tärkeydestä oli ennen Cuckoon käyttöönottoa puhuttu, ja käyttöönoton myötä myös lyhyempien taukojen mahdollisuus on tiedostettu. ”Se on tosi pieni hetki, mutta silti sillä on tärkeä merkitys, että jaksaa työpäivän loppuun asti”, Päivi kiteyttää.

Näe, miten Cuckoo rakentaa palautumisen osaksi työpäivää