Cuckoo
Takaisin aineistoihin

Asiakastarina

Asikkalan kunta panostaa hyvinvointiin Cuckoon avulla

08.04.2022 (Päivitetty: 11.04.2023)

Asikkalan kunnan ja Cuckoon yhteinen tarina alkoi, kun tarve monipuoliselle taukoliikuntasovellukselle kasvoi erityisesti pandemian tehtyä etätöistä arkipäivää.

Asikkalan kunnan työntekijöitä taukojumpassa

Cuckoo erottui muista palveluista raikkaalla, nykyaikaisella ilmeellään sekä koukuttavilla pelillisillä ominaisuuksillaan. Jylhien harju- ja vesistömaisemien kunta sijaitsee Lahden seudulla. Asikkalan kunta on perustettu vuonna 1848, ja kunnassa panostetaan 8 100 kuntalaisen hyvinvoinnin edistämiseen ja liikkumisen lisäämiseen.

Asikkalassa hyvinvoinnin edistäminen otetaan vakavasti

Asikkalan kuntastrategiaan terveysliikunta ja hyvinvoinnin edistäminen on kuulunut yli kymmenen vuoden ajan – ja kuuluu edelleen. Kaikki kunnan koulut ovat liikkuvia kouluja ja jokaisessa päiväkodissa on liikuntavastaavat. Liikuntaneuvontaan on mahdollisuus ohjautua neuvolaikäisestä alkaen.

Kunnan hallinto- ja henkilöstöpäällikkö Heidi Huldénin mukaan työhyvinvoinnissa pyritään keskittymään ongelmien ennaltaehkäisyyn. Eniten pinnalla on kehityshanke ”Työhyvinvoinnin sankarit”, johon Asikkalan kunta sai Kevalta 10 000 euron apurahan. Tavoitteena on luoda pysyvä toimintamalli, jolla vahvistetaan työhyvinvointia ennakoiden.

Koen Cuckoon todella monipuoliseksi palveluksi, joka mahdollistaa käytön kaikille halukkaille – oli työtehtävät mitä hyvänsä.

Heidi Huldén, hallinto- ja henkilöstöpäällikkö, Asikkalan kunta

Työhyvinvoinnin sankarit puhaltavat yhteen hiileen

Kehityshanke käynnistyi vuoden 2022 alussa uudistamalla kunnan 10 vuotta vanha varhaisen tuen malli. ”Varhaisen tuen malli tarkoittaa käytännössä sitä, että jos esihenkilö huomaa alaisensa käytöksessä muutoksia, asia tulisi ottaa puheeksi ja järjestää varhaisen tuen keskustelu, jonka perusteella pyritään mahdollisimman aikaisessa vaiheessa löytämään oikea tapa tukea työntekijää”, Heidi selventää.

Työpajoissa prosessia on yksinkertaistettu tekemällä lomakkeista lyhyitä ja selkeitä ja raportoinnista vaivatonta. Uusilla ohjeistuksilla madalletaan keskustelun aloittamisen kynnystä ja korostetaan, että aloitteen voi tehdä myös yksilö itse. Pidemmällä aikavälillä haetaan kulttuurinmuutosta, jotta keskusteluja ei koettaisi uhkaavina vaan osoituksena välittämisestä.

Cuckoo osana Asikkalan työhyvinvointistrategiaa

Osana hanketta koostetaan lista kaikista työkykyä tukevista työkaluista, joita kunta tarjoaa työntekijöilleen. Myös Cuckoo on listalla. ”Jos henkilöllä on vaikka ongelma, ettei hän saa työtä tauotettua ja hän paahtaa vaan menemään, voi yksi varhaisen tuen keskustelun jälkeen tarjottava aputyökalu olla Cuckoon käyttöönotto ja päivän tauottaminen Cuckoon avulla”, Heidi kertoo.

Esihenkilöiltä on tullut kiitosta siitä, että tarjolla on Cuckoon kaltaisia matalan kynnyksen konkreettisia palveluita. Näin henkilö voi ensin kokeilla, saisiko avun pienistä arkiteoista.

Cuckoosta tuli kotikonttoreiden pelastus

Cuckoon monet ominaisuudet motivoivat pitämään taukoja, mikä on auttanut välttämään jumit kotitoimistoilla. ”Cuckoossa on hauskaa kerätä pisteitä ja haastaa työkavereita. Se on helppokäyttöinen ja erityisesti meitä viehätti se pelillisyysaspekti”, Heidi listaa. Fyysisten hyötyjen lisäksi Cuckoo on tuonut mukanaan iloa ja yhteisöllisyyttä.

Tapoja käyttää Cuckoota on yhtä monta kuin käyttäjiäkin

Innokkaimpia käyttäjiä ovat etätyön uuvuttamat toimistotyöntekijät, mutta Cuckoota ei haluttu rajata vain heidän etuoikeudekseen. Cuckoon voi ottaa käyttöön kuka tahansa kunnan työntekijä yksiköstä riippumatta: käyttäjiä löytyy toimistoista päiväkoteihin ja ruokapalveluihin asti.

Pieni kilpailu ja mahdollisuus voittaa motivoi aina

Hyvänä aktivointikeinona toimi Cuckoon aktiivisuuskilpailun aloittaminen. ”Aktiivisuuskilpailu lisäsi uusia käyttäjiä eri yksiköistä ja motivoi ihmisiä pitämään taukoja. Huomasi myös, että porukka pysyi kivasti aktiivisena kisan jälkeenkin”, Heidi kertoo. Kisapakettiin kuuluivat palkinnot sekä yhteinen lanseeraustilaisuus.

Heidillä on mielessä myös uusia ideoita: yksiköiden välinen aktiivisuuskilpailu, Cuckoon nostaminen esihenkilöinfoihin ja Cuckoo-taukojen ottaminen vakituiseksi osaksi tiimipalavereita.

Näe, miten Cuckoo rakentaa palautumisen osaksi työpäivää

Varaa maksuton demo, niin näytämme, miten Cuckoo toimii teidän organisaatiossanne.